UBT2A470MPD Nichicon
UBT2A470MPD Images
Please contact us for more photos of UBT2A470MPD
Part Number UBT2A470MPD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 100V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 630mA 3000 hr 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UBT2A470MPD
Datasheet download UBT2A470MPD.pdf
Request Quotation for UBT2A470MPD
UBT2A470MPD Specifications
Part Number UBT2A470MPD
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 16 mm
Mounting Through Hole
Capacitance Value 47 uF
Lead Pitch For Radial 5 mm
Package/Case 10 X 16
Voltage(DC) 100 V
Ripple Current 630 mA
Leakage Current 4@1Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -40 to 125 °C
Termination Style Radial
Product Diameter 10 mm
Product Height 16 mm