UBW1H471MHD Nichicon
UBW1H471MHD Images
Please contact us for more photos of UBW1H471MHD
Part Number UBW1H471MHD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 50V 20% (12.5 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 1650mA 3000 hr 135\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UBW1H471MHD
Datasheet download UBW1H471MHD.pdf
Request Quotation for UBW1H471MHD
UBW1H471MHD Specifications
Part Number UBW1H471MHD
Lifetime 3000 hr
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 135 °C
Maximum Processing Temperature 260 °C
Package/Case 12.5 X 25
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lead Pitch For Radial 5 mm
Package Dimensions 12.5 x 25 mm
Mounting Through Hole
Leakage Current 705@1Min uA
Supplier Package Radial
Ripple Current 1650 mA
Termination Style Radial
Pin Count 2
Capacitance Value 470 uF
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Voltage(DC) 50 V
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm