UCS2G220MHD1TO Nichicon
UCS2G220MHD1TO Images
Please contact us for more photos of UCS2G220MHD1TO
Part Number UCS2G220MHD1TO
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 400V 20% (12.5 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 760mA 10000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UCS2G220MHD1TO
Datasheet download UCS2G220MHD1TO.pdf
Request Quotation for UCS2G220MHD1TO
UCS2G220MHD1TO Specifications
Part Number UCS2G220MHD1TO
Product Dimensions 12.5 x 20
Leakage Current 452@1Min uA
Mounting Through Hole
Construction Aluminum Cylindrical Can
Operating Temperature -40 to 105 °C
Ripple Current 760 mA
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 5 mm
Capacitance Value 22 uF
Voltage(DC) 400 V
Termination Style Radial
Package/Case 12.5 X 20
Lifetime 10000 hr
Rad Hard No
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Supplier Package Radial
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 20 mm