UPM1E221MPD6TD Nichicon
UPM1E221MPD6TD Images
Please contact us for more photos of UPM1E221MPD6TD
Part Number UPM1E221MPD6TD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 25V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 435mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level UPM1E221MPD6TD
Datasheet download UPM1E221MPD6TD.pdf
Request Quotation for UPM1E221MPD6TD
UPM1E221MPD6TD Specifications
Part Number UPM1E221MPD6TD
Lead Finish Matte Tin
Capacitance Value 220 uF
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 10 X 12.5
Product Dimensions 12.5 mm
Leakage Current 4@1Min uA
Voltage(DC) 25 V
Rad Hard No
Ripple Current 435 mA
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm