UPW1J101MPD6 Nichicon
UPW1J101MPD6 Images
Please contact us for more photos of UPW1J101MPD6
Part Number UPW1J101MPD6
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 63V 20% (8 X 15mm) Radial 3.5mm 535mA 3000h 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level UPW1J101MPD6
Datasheet download UPW1J101MPD6.pdf
Request Quotation for UPW1J101MPD6
UPW1J101MPD6 Specifications
Part Number UPW1J101MPD6
Lead Finish Matte Tin
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Rad Hard No
Termination Style Radial
Voltage(DC) 63 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 15 mm
Ripple Current 535 mA
Max Processing Temp 260
Package/Case 8 X 15
Capacitance Value 100 uF
Mounting Through Hole
Tolerance 20 %
Leakage Current 4@1Min uA
Product Diameter 8 mm
Product Height 15 mm