| Part Number | USV1H010MFD1TP |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Quantity in stock | 294320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 1uF 50V 20% (4 X 7mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 1.5mm 10mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | USV1H010MFD1TP |
| Datasheet download |
| Part Number | USV1H010MFD1TP |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Capacitance Value | 1 uF |
| Mounting | Through Hole |
| Lifetime | 5000 hr |
| Package/Case | 4 X 7 |
| Ripple Current | 10 mA |
| Product Dimensions | 4 x 7 |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Pin Count | 2 |
| Lead Pitch For Radial | 1.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | Radial |
| Termination Style | Radial |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 20 % |
| Leakage Current | 3@2Min uA |
| Product Diameter | 4 mm |
| Product Height | 7 mm |
| Replacement Part Number | PART-USV1H010MFD1TP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 50V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 1650mA 8000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFR1H221B.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 82uF 400V 20% (18 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1525mA 10000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for UCS2G820MHD1TN.pdf |
|
NIC Components | Cap Aluminum 220uF 16V 20% (6.3 X 8mm) SMD 1.21 Ohm 150mA 2000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for NACE221M16V6.3X8TR13F.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 25V 20% (8 X 10.2mm) SMD 130mA 2000h 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHA1E101P.pdf |
|
Vishay | Cap Aluminum 1000uF 63V 20% (16 X 31mm) Radial 7.5mm 1150mA 4000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for MAL204858102E3.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 50V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 615mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC1H101.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKMA160ELL220MD071 CAPACITOR (HF) - |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 100uF 16V \u00b120% (6.3 X 10.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 0.025 Ohm 2820mA 15000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for APSA160EC3101MFA5S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKMG401ELL470MLN3S CAPACITOR CM2 (16X Download PDF datasheet for EKMG401ELL470MLN3S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 33uF 50V 20% (8 X 6.2mm) SMD 65mA 2000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE1HA330UP.pdf |