UUR1C331MNL1GS Nichicon
UUR1C331MNL1GS Images
Please contact us for more photos of UUR1C331MNL1GS
Part Number UUR1C331MNL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 16V 20% (8 X 10mm) SMD 270mA 2000 hr 85\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UUR1C331MNL1GS
Datasheet download UUR1C331MNL1GS.pdf
Request Quotation for UUR1C331MNL1GS
UUR1C331MNL1GS Specifications
Part Number UUR1C331MNL1GS
Ripple Current 270 mA
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Package/Case 8 X 10
Product Dimensions 10 mm
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Tolerance 20 %
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 16 V
Lifetime 2000 hr
Capacitance Value 330 uF
Product Diameter 8 mm
Product Height 10 mm