UVR2E4R7MPD Nichicon
UVR2E4R7MPD Images
Please contact us for more photos of UVR2E4R7MPD
Part Number UVR2E4R7MPD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 4.7uF 250V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 55mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level UVR2E4R7MPD
Datasheet download UVR2E4R7MPD.pdf
Request Quotation for UVR2E4R7MPD
UVR2E4R7MPD Specifications
Part Number UVR2E4R7MPD
Product Dimensions 11.5 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Package/Case 8 X 11.5
Ripple Current 55 mA
Capacitance Value 4.7 uF
Lead Finish Matte Tin
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 250 V
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm