UVY1H471MPD Nichicon
UVY1H471MPD Images
Please contact us for more photos of UVY1H471MPD
Part Number UVY1H471MPD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 50V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 540mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UVY1H471MPD
Datasheet download UVY1H471MPD.pdf
Request Quotation for UVY1H471MPD
UVY1H471MPD Specifications
Part Number UVY1H471MPD
Lead Finish Matte Tin
Ripple Current 540 mA
Lead Pitch For Radial 5 mm
Package/Case 10 X 20
Mounting Through Hole
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current 705@1Min|235@2Min uA
Product Dimensions 20 mm
Voltage(DC) 50 V
Capacitance Value 470 uF
Rad Hard No
Lifetime 1000 hr
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Termination Style Radial
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm