APSC160EC3471MJB5S Nippon ChemiCon
APSC160EC3471MJB5S Images
Please contact us for more photos of APSC160EC3471MJB5S
Part Number APSC160EC3471MJB5S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 16V \u00b120% (10 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.01 Ohm 6100mA 15000hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level APSC160EC3471MJB5S
Datasheet download APSC160EC3471MJB5S.pdf
Request Quotation for APSC160EC3471MJB5S
APSC160EC3471MJB5S Specifications
Part Number APSC160EC3471MJB5S
Mounting Through Hole
Maximum Processing Temperature 260 °C
Pin Count 2
Package/Case 10 X 11.5
Lead Pitch For Radial 5 mm
Rad Hard No
Supplier Package Radial
Termination Style Radial
Ripple Current 6100 mA
Voltage(DC) 16 Vdc
Package Dimensions 10 x 11.5 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin
Equivalent Series Resistance 0.01 Ohm
Tolerance ±20 %
Construction Aluminum Cylindrical Can
Capacitance Value 470 uF
Leakage Current 1504@2Min uA
Lifetime 15000 hr
Product Diameter 10 mm
Product Height 11.5 mm