APXE160ARA331MJA0G Nippon ChemiCon
APXE160ARA331MJA0G Images
Please contact us for more photos of APXE160ARA331MJA0G
Part Number APXE160ARA331MJA0G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 16V \u00b120% (10 X 10mm) Cylindrical 0.016 Ohm 4350mA 15000hr 105\u00b0C Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level APXE160ARA331MJA0G
Datasheet download APXE160ARA331MJA0G.pdf
Request Quotation for APXE160ARA331MJA0G
APXE160ARA331MJA0G Specifications
Part Number APXE160ARA331MJA0G
Ripple Current 4350 mA
Pin Count 2
Package Dimensions 10 x 10 mm
Lead Finish Tin|Bismuth
Rad Hard No
Leakage Current 1050@2Min uA
Construction Cylindrical
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 330 uF
Equivalent Series Resistance 0.016 Ohm
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 16 Vdc
Maximum Processing Temperature 260 °C
Package/Case 10 X 10
Lifetime 15000 hr
Tolerance ±20 %
Product Diameter 10 mm
Product Height 10 mm