APXG200ARA391MJ80G Nippon ChemiCon
APXG200ARA391MJ80G Images
Please contact us for more photos of APXG200ARA391MJ80G
Part Number APXG200ARA391MJ80G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 390uF 20V \u00b120% (10 X 7.7mm) Cylindrical 0.022 Ohm 3650mA 15000hr 105\u00b0C Plastic T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level APXG200ARA391MJ80G
Datasheet download APXG200ARA391MJ80G.pdf
Request Quotation for APXG200ARA391MJ80G
APXG200ARA391MJ80G Specifications
Part Number APXG200ARA391MJ80G
Pin Count 2
Capacitance Value 390 uF
Lead Finish Tin|Bismuth
Rad Hard No
Equivalent Series Resistance 0.022 Ohm
Construction Cylindrical
Leakage Current 1560@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Mounting Surface Mount
Package/Case 10 X 7.7
Package Dimensions 10 x 7.7 mm
Lifetime 15000 hr
Voltage(DC) 20 Vdc
Ripple Current 3650 mA
Maximum Processing Temperature 250 °C
Tolerance ±20 %
Product Diameter 10 mm
Product Height 7.7 mm