EKMG250ELL331MHB5D Nippon ChemiCon
EKMG250ELL331MHB5D Images
Please contact us for more photos of EKMG250ELL331MHB5D
Part Number EKMG250ELL331MHB5D
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 25V \u00b120% (8 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 310mA 1000hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKMG250ELL331MHB5D
Datasheet download EKMG250ELL331MHB5D.pdf
Request Quotation for EKMG250ELL331MHB5D
EKMG250ELL331MHB5D Specifications
Part Number EKMG250ELL331MHB5D
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Package/Case 8 X 11.5
Construction Aluminum Cylindrical Can
Ripple Current 310 mA
Lifetime 1000 hr
Tolerance ±20 %
Package Dimensions 8 x 11.5 mm
Mounting Through Hole
Termination Style Radial
Pin Count 2
Lead Finish Tin|Bismuth
Rad Hard No
Maximum Processing Temperature 260 °C
Leakage Current 247.5@1Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Supplier Package Radial
Capacitance Value 330 uF
Voltage(DC) 25 Vdc
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm