EKMG250ETD470ME11D Nippon ChemiCon
EKMG250ETD470ME11D Images
Please contact us for more photos of EKMG250ETD470ME11D
Part Number EKMG250ETD470ME11D
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 25V \u00b120% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 80mA 1000hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKMG250ETD470ME11D
Datasheet download EKMG250ETD470ME11D.pdf
Request Quotation for EKMG250ETD470ME11D
EKMG250ETD470ME11D Specifications
Part Number EKMG250ETD470ME11D
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 25 Vdc
Termination Style Radial
Pin Count 2
Lead Finish Tin|Bismuth
Lead Pitch For Radial 2 mm
Rad Hard No
Capacitance Value 47 uF
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package Dimensions 5 x 11 mm
Supplier Package Radial
Ripple Current 80 mA
Leakage Current 35.25@1Min uA
Maximum Processing Temperature 260 °C
Construction Aluminum Cylindrical Can
Tolerance ±20 %
Package/Case 5 X 11
Lifetime 1000 hr
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm