EKXG201ELL680MK20S Nippon ChemiCon
EKXG201ELL680MK20S Images
Please contact us for more photos of EKXG201ELL680MK20S
Part Number EKXG201ELL680MK20S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 68uF 200V \u00b120% (12.5 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 470mA 10000hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKXG201ELL680MK20S
Datasheet download EKXG201ELL680MK20S.pdf
Request Quotation for EKXG201ELL680MK20S
EKXG201ELL680MK20S Specifications
Part Number EKXG201ELL680MK20S
Mounting Through Hole
Termination Style Radial
Pin Count 2
Lead Pitch For Radial 5 mm
Rad Hard No
Maximum Processing Temperature 260 °C
Capacitance Value 68 uF
Supplier Package Radial
Package Dimensions 12.5 x 20 mm
Lead Finish Tin
Construction Aluminum Cylindrical Can
Voltage(DC) 200 Vdc
Leakage Current 644@1Min|297@5Min uA
Operating Temperature -40 to 105 °C
Ripple Current 470 mA
Package/Case 12.5 X 20
Lifetime 10000 hr
Tolerance ±20 %
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 20 mm