EKXJ451ELL151MM50S Nippon ChemiCon
EKXJ451ELL151MM50S Images
Please contact us for more photos of EKXJ451ELL151MM50S
Part Number EKXJ451ELL151MM50S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 450V \u00b120% (18 X 50mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1060mA 12000hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKXJ451ELL151MM50S
Datasheet download EKXJ451ELL151MM50S.pdf
Request Quotation for EKXJ451ELL151MM50S
EKXJ451ELL151MM50S Specifications
Part Number EKXJ451ELL151MM50S
Mounting Through Hole
Termination Style Radial
Pin Count 2
Lifetime 12000 hr
Rad Hard No
Supplier Package Radial
Package Dimensions 18 x 50 mm
Voltage(DC) 450 Vdc
Package/Case 18 X 50
Lead Finish Tin
Capacitance Value 150 uF
Maximum Processing Temperature 260 °C
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Construction Aluminum Cylindrical Can
Operating Temperature -40 to 105 °C
Ripple Current 1060 mA
Leakage Current 2800@1Min|1375@5Min uA
Tolerance ±20 %
Product Diameter 18 mm
Product Height 50 mm