EPAG401ELL151ML40S Nippon ChemiCon
EPAG401ELL151ML40S Images
Please contact us for more photos of EPAG401ELL151ML40S
Part Number EPAG401ELL151ML40S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 400V \u00b120% (16 X 40mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 770mA 2000hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EPAG401ELL151ML40S
Datasheet download EPAG401ELL151ML40S.pdf
Request Quotation for EPAG401ELL151ML40S
EPAG401ELL151ML40S Specifications
Part Number EPAG401ELL151ML40S
Construction Aluminum Cylindrical Can
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lifetime 2000 hr
Tolerance ±20 %
Termination Style Radial
Leakage Current 2500@1Min|1225@5Min uA
Mounting Through Hole
Pin Count 2
Voltage(DC) 400 Vdc
Rad Hard No
Supplier Package Radial
Ripple Current 770 mA
Package Dimensions 16 x 40 mm
Lead Finish Tin
Capacitance Value 150 uF
Package/Case 16 X 40
Maximum Processing Temperature 260 °C
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Product Diameter 16 mm
Product Height 40 mm