| Part Number | NRF905-REEL |
|---|---|
| Manufacturer | Nordic Semiconductor |
| Quantity in stock | 838560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | RF Transceiver GFSK 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP T R |
| Category | RF & Microwave |
| Family | RF Transceiver |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NRF905-REEL |
| Datasheet download |
| Part Number | NRF905-REEL |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 32 |
| Operating Band Frequency | 430 to 928 MHz |
| Type | Transceiver |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 0.8 mm |
| Category | Transceiver |
| Modulation Technique | GFSK |
| Supplier Package | QFN EP |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Maximum RF Operating Frequency | 928 MHz |
| Package | 32QFN EP |
| Replacement Part Number | PART-NRF905-REEL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | RF Receiver ASK 3.3V 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX1470EUI+T.pdf |
|
Maxim Integrated | RF Transceiver ASK OOK 2.7V 5V 32-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX7030HATJ+T.pdf |
|
QORVO | Transmitter 3V to 4.5V 31-Pin LGA T R Download PDF datasheet for RF7198TR13-5K.pdf |
|
Dialog Semiconductor | Bluetooth Low Energy 4.2 SoC with Flexpower ARM Cortex M0, crypto, PMU, memories and peripherals - 16 GPIOs in WL-CSP53 package and 0.4mm ball pitch Download PDF datasheet for DA14681-01000U22.pdf |
|
Infineon | RF Transceiver ASK FSK 2.5V 3.3V 5V 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TDA5255.pdf |
|
STMicroelectronics | Transceiver 32-Pin VFQFPN EP T R Download PDF datasheet for CR95HF-VMD5T.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transceiver FSK OOK GFSK MSK 2.5V 3.3V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for CC2500RGPR.pdf |
|
Semtech | RF Transceiver FSK 2.5V 3.3V 44-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for XE1202AI027TRLF.pdf |
|
Dialog Semiconductor | Bluetooth Low Energy 5.0 SoC with integrated 2Mb Flash memory \u2013 25 GPIOs\u00a0in QFN40 and 0.4mm pin pitch package Download PDF datasheet for DA14586-00F02AT2.pdf |
|
Texas Instruments | CC3200 SimpleLink Wi-Fi CC3200 Audio BoosterPack Download PDF datasheet for CC3200AUDBOOST.pdf |