| Part Number | M0516LDN |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 546480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit M0516 ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | M0516LDN |
| Datasheet download |
| Part Number | M0516LDN |
|---|---|
| Number of Programmable I/Os | 40 |
| Analog Comparators | 4 |
| Pin Count | 48 |
| On-Chip ADC | 8-chx12-bit |
| RAM Size | 4 Kb |
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | LQFP |
| Data Memory Size | 4 Kb |
| Screening Level | Industrial |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Maximum Expanded Memory Size | 4 Gb |
| Package Dimensions | 7 x 7 x 1.4 mm |
| Number of Timers | 4 |
| Watchdog | 1 |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Speed | 50 MHz |
| Program Memory Size | 8 KB |
| Rad Hard | No |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Package | 48LQFP |
| Replacement Part Number | PART-M0516LDN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 32-Bit K21 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 121-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK21DN512AVMC5.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4F RISC 1024KB Flash 2.5V 3.3V 90-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for STM32F415OGY6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 16-bit 32-bit STR9 ARM966E-S RISC 2048KB Flash 1.8V 3.3V 128-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STR912FAW47X6.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit 32-bit LPC2900 ARM968E-S RISC 768KB Flash 1.8V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC2919FBD144 01.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit 91R ARM920T RISC 128KB ROM 1.8V 3.3V 256-Pin BGA Download PDF datasheet for AT91RM9200-CJ-002.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F100C8T7BTR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 384KB Flash 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F100ZDT6B.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F302VCT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL17 ARM Cortex M0+ RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for MKL17Z128VFM4.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit 32-bit LPC2000 ARM7TDMI-S RISC 32KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC2131FBD64 01,15.pdf |