| Part Number | M052LAN |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 775380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit NuMicro ARM Cortex M0 RISC 8KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | M052LAN |
| Datasheet download |
| Part Number | M052LAN |
|---|---|
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | LQFP |
| On-Chip ADC | 8-chx12-bit |
| Number of Programmable I/Os | 40 |
| Pin Count | 48 |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Timers | 4 |
| Watchdog | 1 |
| RAM Size | 4 KB |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Speed | 50 MHz |
| Program Memory Size | 8 KB |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| MSL Level | 3 |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 1.4 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 48LQFP |
| Replacement Part Number | PART-M052LAN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 132-Pin UF-BGA T R Download PDF datasheet for STM32L476QEI6TR.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NuMicro ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 3.3V 5V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for M4TKVG6AE.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 36-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for STM32L052T6Y6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KW31Z ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 48-Pin QFN Tray Download PDF datasheet for MKW31Z256VHT4.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin UFQFPN Tray Download PDF datasheet for STM32F042G6U6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F103VCT6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F302VCT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC4300 ARM Cortex M4 M0 RISC 1024KB Flash 3.3V 208-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC4357JBD208E.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 512kB Flash 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for STM32F412RET6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F205ZCT7.pdf |