| Part Number | N76E003AQ20 |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 507280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-Bit 8051 CISC 18KB Flash 2.5V 3.3V 5V 20-Pin QFN |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | N76E003AQ20 |
| Datasheet download |
| Part Number | N76E003AQ20 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Program Memory Size | 18 Kb |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.4 V |
| Number of Programmable I/Os | 17 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| On-Chip ADC | 8-chx12-bit |
| Number of Timers | 4 |
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | QFN |
| Watchdog | 1 |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Package Dimensions | 3 x 3 x 0.73 mm |
| RAM Size | 1 Kb |
| Maximum Speed | 16 MHz |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Device Core | 8051 |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Pin Count | 20 |
| Package | 20QFN |
| Replacement Part Number | PART-N76E003AQ20 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | 8-bit MCU with 8 Kbytes Flash, 16 MHz CPU, integrated EEPROM - |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for PIC16F720-I SS.pdf |
|
Maxim Integrated | MCU 8-bit DS80 8051 CISC ROMLess 5V 44-Pin PLCC Download PDF datasheet for DS80C320-QCG+.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC12 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PIC16F1823-E ST.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 28KB Flash 3.3V 5V 28-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for PIC16F1788T-I ML.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC08 CISC 16KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC908AP16CFAE.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for S9S08SG8E2VTJR.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S08QE8CLC.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit ST7 CISC 32KB Flash 3.3V 32-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for ST72F324LK6T6.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 100-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for PIC18F97J60-I PF.pdf |