| Part Number | N78E059ADG |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 143840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-Bit 80C51 CISC 32KB ROM 3V 3.6V 5V 40-Pin PDIP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | N78E059ADG |
| Datasheet download |
| Part Number | N78E059ADG |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Device Core | 80C51 |
| Maximum Speed | 40 MHz |
| Watchdog | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3|3.6|5 V |
| Number of Timers | 3 |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Supplier Package | PDIP |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.4 V |
| Interface Type | SPI/UART/USB |
| Number of Programmable I/Os | 32 |
| Maximum Expanded Memory Size | 64 Kb |
| Program Memory Type | ROM |
| Pin Count | 40 |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| RAM Size | 256 Kb |
| Mounting | Through Hole |
| Package Dimensions | 52.2 x 13.84 x 3.94 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Screening Level | Industrial |
| Program Memory Size | 32 Kb |
| Data Memory Size | 4 Kb |
| Package | 40PDIP |
| Replacement Part Number | PART-N78E059ADG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 14KB Flash 3.3V 5V 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for PIC16F1455T-I SL.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-bit C8051F41x 8051 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 28-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for C8051F411-GMR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-Bit STM8S STM8 CISC 64KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM8S007C8T6TR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit 16-Bit XMEGA AVR RISC 128KB Flash 3.3V 64-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for ATXMEGA128A3U-MN.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8L STM8 CISC 16KB ROM 2.5V 3.3V 32-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM8L152K4T6.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit RS08 CISC 2KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MC9RS08KA2CSCR.pdf |
|
NXP | M74K MASK ONLY-AUTO Download PDF datasheet for S9S08DZ32F2CLC.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 28KB Flash 3.3V 5V 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for PIC16F1518-E SS.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 896byte EPROM 3.3V 5V 18-Pin SOIC W Tube Download PDF datasheet for PIC16C620A-04 SO.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC9S08QG8CDTER.pdf |