| Part Number | N78E517ALG |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 138770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-Bit N78 8051 CISC 64KB Flash 5V 48-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | N78E517ALG |
| Datasheet download |
| Part Number | N78E517ALG |
|---|---|
| Data Bus Width | 8 Bit |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Industrial |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Interface Type | SPI/UART |
| Maximum Speed | 40 MHz |
| Number of Programmable I/Os | 40 |
| Family | N78E517A |
| Device Core | 8051 |
| Watchdog | 1 |
| Number of Timers | 3 |
| Program Memory Type | Flash |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.4 V |
| RAM Size | 1.25 Kb |
| Program Memory Size | 64 Kb |
| Family Name | N78 |
| Package | 48LQFP |
| Replacement Part Number | PART-N78E517ALG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for MC9S08GW32CLH.pdf |
|
Infineon | SP001599470 VR13 DIGITAL MEMORY RAIL 3+1 - |
|
Maxim Integrated | MCU 8-bit DS80 8051 CISC ROMLess 5V 44-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for DS80C320-QNG+T&R.pdf |
|
Infineon | INFPX7510EDSG-R2-CS1080901 SP001579642 - |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC10 PIC RISC 384Byte Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for PIC10F200-I P.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 3.3V 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PIC16LF1554-I ST.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC10 PIC RISC 384byte Flash 2.5V 3.3V 5V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for PIC10F200T-E OT.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 5V 32-Pin QFN EP Download PDF datasheet for ATMEGA328-MU.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 5V 32-Pin QFN EP Download PDF datasheet for ATMEGA168A-MU.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 8-Bit 780022A 78K0 CISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 5V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for UPD780022AGC-583-8BS-A.pdf |