| Part Number | N79E8432ASG |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 597710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-Bit N79 8051 CISC 4KB APROM 5V 16-Pin SOP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | N79E8432ASG |
| Datasheet download |
| Part Number | N79E8432ASG |
|---|---|
| On-Chip ADC | 4-chx10-bit |
| Supplier Package | SOP |
| Program Memory Size | 4 KB |
| Mounting | Surface Mount |
| Device Core | 8051 |
| Data Memory Size | 4 KB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Screening Level | Industrial |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Product Dimensions | 9.9 x 3.9 x 1.45 |
| Program Memory Type | APROM |
| Interface Type | I2C/UART |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.4 V |
| Number of Timers | 3 |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Number of Programmable I/Os | 13 |
| Maximum Speed | 24 MHz |
| Pin Count | 16 |
| RAM Size | 512 byte |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Watchdog | 1 |
| Package | 16SOP |
| Replacement Part Number | PART-N79E8432ASG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 8-bit AT89 80C51 CISC 64KB Flash 3.3V 5V 44-Pin VQFP Tray Download PDF datasheet for AT89C51RD2-RLTUM.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC08 CISC 16KB Flash 5V 64-Pin PQFP Tray Download PDF datasheet for MC908MR16CFUE.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 5V 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for PIC18F67K22T-I PT.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 5V 32-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S08FL8CLC.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for PIC18F26K20T-I SS.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 28KB Flash 3.3V 5V 28-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for PIC16F1788T-I ML.pdf |
|
Infineon | SP001359520 DIGITAL CONTROLLER - |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8S STM8 CISC 128KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM8S207CBT6TR.pdf |
|
Maxim Integrated | MCU 8-bit DS80 8051 CISC ROMLess 3V 44-Pin PLCC Download PDF datasheet for DS80C323-QCD+.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 32KB Flash 3V 5V 64-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for ATMEGA325PV-10MUR.pdf |