| Part Number | NANO102ZC2AN |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 443400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit NuMicro ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 33-Pin QFN |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NANO102ZC2AN |
| Datasheet download |
| Part Number | NANO102ZC2AN |
|---|---|
| Data Bus Width | 32 Bit |
| On-Chip ADC | 2-chx12-bit |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Watchdog | 2 |
| Analog Comparators | 2 |
| Maximum Speed | 32 MHz |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Number of Programmable I/Os | 27 |
| Family | Nano102 |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Timers | 4 |
| RAM Size | 1 KB |
| Family Name | NuMicro |
| Program Memory Size | 4 KB |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Lead Free | Yes |
| Maximum Expanded Memory Size | 4 Gb |
| Green | Yes |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Rad Hard | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Package | 33QFN |
| Replacement Part Number | PART-NANO102ZC2AN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 32-bit AT91SAM ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 144-Pin LQFP Download PDF datasheet for ATSAM3X8EA-AU.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 128kB Flash 64-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for STM32L151RBH6A.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 1024KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F205RGT6.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for TM4C123FH6PMI7.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 2MB Flash 144-pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F429ZIT6U.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NANO100 ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for NANO100SD3BN.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1300 ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC1317FBD48,551.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL33 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKL33Z32VLK4.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit AT91 ARM926EJ-S RISC 64KB ROM 1V 217-Pin BGA Download PDF datasheet for AT91SAM9G35-CU.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 16kB Flash 20-Pin TSSOP Tray Download PDF datasheet for STM32L031F4P6.pdf |