| Part Number | NUC100RD2AN |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 588670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit NUC100 ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NUC100RD2AN |
| Datasheet download |
| Part Number | NUC100RD2AN |
|---|---|
| Analog Comparators | 2 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Maximum Speed | 50 MHz |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Number of Programmable I/Os | 49 |
| Watchdog | 1 |
| Pin Count | 64 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Program Memory Size | 64 KB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| MSL Level | 3 |
| Max Processing Temp | 260 |
| RAM Size | 8 KB |
| Number of Timers | 4 |
| Supplier Package | LQFP |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1.4 |
| Screening Level | Industrial |
| Program Memory Type | Flash |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Interface Type | I2C/I2S/SPI/UART |
| On-Chip ADC | 8-chx12-bit |
| Package | 64LQFP |
| Replacement Part Number | PART-NUC100RD2AN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 32-bit LPC11U00 ARM Cortex M3 RISC 40KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for LPC11U34FBD48 311,151.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F303VCT6.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit 32-bit LPC2000 ARM7TDMI-S RISC 512KB Flash 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC2388FBD144,551.pdf |
|
NXP | MCU, ARM Cortex-M0+ Core, KINETIS E Series 64K Flash 4K RAM 40MHz 64LQFP Tray Download PDF datasheet for S9KEAZN64AMLH.pdf |
|
STMicroelectronics | ARM CORTEX-M3 MCU WITH 1 MB FLASH, WAFER - |
|
Microchip | MCU 32-Bit 91R ARM920T RISC 128KB ROM 1.8V 3.3V 256-Pin BGA Download PDF datasheet for AT91RM9200-CJ-002.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex-M4 RISC 256kB Flash 49-Pin CSP ECOPACK2 T R Download PDF datasheet for STM32L431CCY6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K11 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MK11DN512AVLK5.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F103VET6.pdf |
|
Infineon | SP000983344 VR12.5 DIGITAL MULTIPHASE 6+ - |