| Part Number | CBTW28DD14ET,118 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 558990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 28-IN 48-Pin TFBGA |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Bus Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CBTW28DD14ET,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | CBTW28DD14ET,118 |
|---|---|
| Product Dimensions | 4.5 x 4.5 x 0.8 mm |
| Logic Function | Multiplexer/Demultiplexer Bus Switch |
| Typical Quiescent Current | |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.4 V |
| Maximum Quiescent Current | |
| Maximum On Resistance | |
| Maximum High Level Output Current | |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Operating Temperature | -10 to 85 °C |
| Pin Count | 48 |
| Supplier Package | TFBGA |
| Maximum Low Level Output Current | |
| Logic Family | CBT |
| Number of Inputs per Chip | 28 |
| Configuration | 14 x 2:1 |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Rad Hard | No |
| Number of Outputs per Chip | 14 |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.5|1.8 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 2 V |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 48TFBGA |
| Replacement Part Number | PART-CBTW28DD14ET,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Bus Switch 2-Element CMOS 2-IN 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74CBT3306PWRE4.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74CB3Q3251PWR.pdf |
|
NXP | Multiplexer Demultiplexer Switch 1-Element 2-IN 10-Pin XQFN T R Download PDF datasheet for CBTL01023GM,115.pdf |
|
Diodes Incorporated | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PI5C3253LEX.pdf |
|
ON Semiconductor | Bus Switch 2-Element 2-IN 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 7WBD3306DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Bus Switch 4-Element CMOS 4-IN 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74CBTLV3126DBQR.pdf |
|
Diodes Incorporated | Bus Switch 2-Element 2-IN 8-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PI3C3306LE.pdf |
|
Texas Instruments | Bus Switch 2-Element CMOS 24-IN 56-Pin TVSOP T R Download PDF datasheet for SN74CBTLV16211VR.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low-Voltage 10-Bit Bus Switch with Precharged Outputs Download PDF datasheet for 74CBTLV6800QG8.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin TVSOP T R Download PDF datasheet for SN74CB3Q3253DGVR.pdf |