| Part Number | GTL2012DP,118 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 441940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LVTTL to GTL Transceiver 1TX 1RX 8-Pin TSSOP T R |
| Category | Communication |
| Family | Transceivers Misc |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | GTL2012DP,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | GTL2012DP,118 |
|---|---|
| Supplier Package | TSSOP |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Single Supply Voltage | 3 V |
| Type | LVTTL to GTL Transceiver |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Transmitters | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Maximum Supply Current | 10 mA |
| Power Supply Type | Single |
| Number of Receivers | 1 |
| Package | 8TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-GTL2012DP,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | FlexRay Transceiver 1TX 1RX 10Mbps 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TJA1082TT,118.pdf |
|
NXP | LIN Transceiver 1 TX 1 RX 20KBd 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TJA1029T,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Transceiver IC 1TX 1RX 31.25Kbps 44-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for AMIS-49200-XTP.pdf |
|
QORVO | QUAD-BAND GSM, LINEAR EDGE TXM - |
|
Texas Instruments | IEEE 1284 Transceiver 13TX 12RX 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC161284DGGR.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Receiver 3RX 100-Pin HTQFP EP Tray Download PDF datasheet for TFP401APZP.pdf |
|
ON Semiconductor | KNX Transceiver 1TX 1RX 40-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for NCN5120MNTWG.pdf |
|
Texas Instruments | Cable Driver 1TX 622Mbps 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for CLC001AJE.pdf |
|
Foxconn Interconnect Technology | SFP+ 850NM 16GBE SR MMF, 0 70DEGC FOR BR Download PDF datasheet for AFBR-57F5PZ-BR1.pdf |
|
Broadcom | MULTIRATE 10GBPS TRANSCEIVER - |