| Part Number | LPC1114JHN33 333E |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 362110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit LPC1114 ARM Cortex M0 RISC 56KB Flash 3.3V 33-Pin HVQFN EP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC1114JHN33 333E |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC1114JHN33 333E |
|---|---|
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Program Memory Type | Flash |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| RAM Size | 8 KB |
| Number of Timers | 4 |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Watchdog | 1 |
| Supplier Package | HVQFN EP |
| Number of Programmable I/Os | 28 |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Maximum Speed | 50 MHz |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Size | 56 KB |
| Pin Count | 33 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| MSL Level | 3 |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 0.83 |
| Package | 33HVQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-LPC1114JHN33 333E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 32-bit LPC1800 ARM Cortex M3 RISC 1024KB Flash 3.3V 256-Pin LBGA Tray Download PDF datasheet for LPC1837FET256,551.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-bit NuMicro ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 3.3V 5V 33-Pin QFN Download PDF datasheet for M0516ZBN.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for TM4C1231H6PZI7R.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit 32-Bit Hercules TMS570 ARM Cortex R4F RISC 3072KB Flash 1.2V 3.3V 337-Pin NFBGA Download PDF datasheet for TMS5703137DZWTQQ1.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 32kB Flash 25-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for STM32L031E6Y6TR.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit M0516 ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for M0516LDN.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V 3V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LM3S1138-IQC50-A2.pdf |
|
NXP | MOTMKV46F256VLL16 Download PDF datasheet for MKV46F256VLL16.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC800 ARM Cortex M0+ RISC 16KB Flash 3.3V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for LPC812M101JDH16J.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL26 ARM Cortex M0+ RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKL26Z128VLL4.pdf |