| Part Number | LPC1115FBD48 303,151 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 252050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit LPC1100 ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC1115FBD48 303,151 |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC1115FBD48 303,151 |
|---|---|
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Lead Finish | Tin |
| Rad Hard | No |
| Watchdog | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Speed | 50 MHz |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Number of Programmable I/Os | 42 |
| Program Memory Size | 64 KB |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 7.1 x 7.1 x 1.45 mm |
| RAM Size | 8 KB |
| Number of Timers | 4 |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | LQFP |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Pin Count | 48 |
| Package | 48LQFP |
| Replacement Part Number | PART-LPC1115FBD48 303,151 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 32-Bit LPC11U6x ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC11U66JBD48E.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K64 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK64FX512VLQ12.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 384KB Flash 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F100ZDT6B.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K20 ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK20DX256VLL10.pdf |
|
Nuvoton Technology | ARM926EJ-S BASED 32-BIT MICROCONTROLLER - |
|
NXP | MCU 16-bit 32-bit LPC2300 ARM7TDMI-S RISC 256KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC2366FBD100,551.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F030C8T6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1100 ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 3.3V 32-Pin HVQFN EP Tray Download PDF datasheet for LPC1114FHN33 301,518.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1100 ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 3.3V 32-Pin HVQFN EP Tray Download PDF datasheet for LPC1114FHN33 201,551.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F101C8T6.pdf |