| Part Number | LPC1115JBD48 303QL |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 705450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit LPC1100XL ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC1115JBD48 303QL |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC1115JBD48 303QL |
|---|---|
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Pin Count | 48 |
| Lead Finish | Pure Tin |
| Program Memory Type | Flash |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Supplier Package | LQFP |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| RAM Size | 8 KB |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Number of Timers | 4 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Watchdog | 1 |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Maximum Speed | 50 MHz |
| Rad Hard | No |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| MSL Level | 1 |
| Number of Programmable I/Os | 42 |
| Mounting | Surface Mount |
| Program Memory Size | 64 KB |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 1.4 |
| Package | 48LQFP |
| Replacement Part Number | PART-LPC1115JBD48 303QL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 512kB Flash 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F446VET6.pdf |
|
NXP | MCU A700x MX51 1.8V 3.3V 5V 32-Pin HVQFN EP Download PDF datasheet for A7002CMHN1 T1AGBEL.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32L ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L152VBT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1700 ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 3.3V 180-Pin TFBGA Tray Download PDF datasheet for LPC1778FET180,551.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F401RCT6.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-bit Concerto ARM Cortex M3 RISC 1024KB Flash 1.8V 3.3V 144-Pin HTQFP EP Tray Download PDF datasheet for F28M35H52C1RFPT.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K21F ARM Cortex M4 RISC 1MB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK21FN1M0VMD12.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for STM32F042F6P6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M0 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin UFQFPN EP Tray Download PDF datasheet for STM32F091CCU6.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit SAM D20G ARM Cortex M0+ RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 48-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for ATSAMD20G17A-AU.pdf |