LPC1343FHN33,551 NXP
LPC1343FHN33,551 Images
Please contact us for more photos of LPC1343FHN33,551
Part Number LPC1343FHN33,551
Manufacturer NXP
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-bit LPC1300 ARM Cortex M3 RISC 32KB Flash 3.3V 33-Pin HVQFN EP Tray
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level LPC1343FHN33,551
Datasheet download LPC1343FHN33,551.pdf
Request Quotation for LPC1343FHN33,551
LPC1343FHN33,551 Specifications
Part Number LPC1343FHN33,551
Lead Finish Gold
Interface Type I2C/SSP/UART/USB
Minimum Operating Supply Voltage 2 V
Program Memory Type Flash
On-Chip ADC 8-chx10-bit
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Number of Programmable I/Os 42
Number of Timers 4
Product Dimensions 7 x 7 x 0.83 mm
RAM Size 8 KB
Watchdog 1
Supplier Package HVQFN EP
Maximum Power Dissipation 1500 mW
Device Core ARM Cortex M3
Maximum Speed 72 MHz
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Operating Supply Voltage 3.3 V
Max Processing Temp 260
Instruction Set Architecture RISC
Operating Temperature -40 to 85 °C