| Part Number | LPC1518JBD64E |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 409690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit LPC15xx ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC1518JBD64E |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC1518JBD64E |
|---|---|
| Watchdog | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Maximum Speed | 72 MHz |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Rad Hard | No |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Pin Count | 64 |
| Device Core | ARM Cortex M3 |
| Interface Type | CAN/I2C/SPI/USART |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.4 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Data Memory Size | 4 KB |
| RAM Size | 20 KB |
| Number of Timers | 4 |
| On-Chip ADC | 2(12-chx12-bit) |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1.4 |
| Special Features | CAN Controller |
| Display Driver | |
| On-Chip DAC | |
| LCD Segments | |
| Program Memory Size | 128 KB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Number of Programmable I/Os | 46 |
| Analog Comparators | 4 |
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | LQFP |
| Maximum Expanded Memory Size | |
| Package | 64LQFP |
| Replacement Part Number | PART-LPC1518JBD64E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin TFBGA Tray Download PDF datasheet for STM32F100RBH6B.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit Kinetis E ARM Cortex M0+ RISC 8KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for S9KEAZN8AMTGR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F107VCT6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F030R8T6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL16 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKL16Z32VLH4.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit 32-bit LPC2000 ARM7TDMI-S RISC 64KB Flash 1.8V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC2109FBD64 01,15.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU, ARM-Based, Cortex-M7, 32-bit, with FPU, 256kB Flash, 144-pin UFBGA, Tray Download PDF datasheet for STM32F723ZCI6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M3 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L152R6T6A.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1100 ARM Cortex M0 RISC 16KB Flash 3.3V 32-Pin HVQFN EP Tray Download PDF datasheet for LPC1112FHN33 201,551.pdf |
|
NXP | MCU A700x MX51 1.8V 3.3V 5V 32-Pin HVQFN EP Download PDF datasheet for A7002CMHN1 T1AGBEL.pdf |