| Part Number | LPC1756FBD80Y |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 824670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit LPC1700 ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC1756FBD80Y |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC1756FBD80Y |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| RAM Size | 32 KB |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| On-Chip ADC | 6-chx12-bit |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.4 V |
| Product Dimensions | 12 x 12 x 1.4 |
| Program Memory Size | 256 KB |
| Maximum Expanded Memory Size | |
| Lead Finish | Pure Tin |
| Pin Count | 80 |
| Number of Programmable I/Os | 52 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| MSL Level | 2 |
| Supplier Package | LQFP |
| Data Bus Width | 32 Bits |
| Number of Timers | 4 |
| Data Memory Size | 64 Kilobytes |
| Watchdog | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Program Memory Type | Flash |
| Special Features | CAN Controller |
| Device Core | ARM Cortex M3 |
| Maximum Speed | 100 MHz |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Interface Type | CAN/I2C/I2S/SPI/UART/USB |
| Screening Level | Industrial |
| On-Chip DAC | 1-chx10-bit |
| Display Driver | |
| LCD Segments | |
| Package | 80LQFP |
| Replacement Part Number | PART-LPC1756FBD80Y |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 32-bit LPC1700 ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC1778FBD144,551.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K22F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for MK22FN256CAH12R.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit GP STM32F ARM Cortex M0 RISC 16kB Flash 32-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F051K4T6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 512kB Flash 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F412RET6TR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit 32-bit LPC2000 ARM7TDMI-S RISC 512KB Flash 3.3V 208-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC2468FBD208,551.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC11U00 ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for LPC11U35FBD48 401,151.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit 32-bit LPC2000 ARM7TDMI-S RISC 128KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC2362FBD100,551.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 2.5V 3.3V 176-Pin UFBGA Tray Download PDF datasheet for STM32F207IEH6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KE02 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKE02Z32VLH4.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 36-Pin VFQFPN EP Tray Download PDF datasheet for STM32F103T8U6.pdf |