| Part Number | LPC1768FBD100,551 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 526770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit LPC1700 ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC1768FBD100,551 |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC1768FBD100,551 |
|---|---|
| Data Bus Width | 32 Bits |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| On-Chip DAC | |
| Data Memory Size | |
| Display Driver | |
| LCD Segments | |
| Program Memory Type | Flash |
| Maximum Speed | 100 MHz |
| Special Features | CAN Controller |
| Pin Count | 100 |
| Supplier Package | LQFP |
| Rad Hard | No |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Number of Timers | 4 |
| Device Core | ARM Cortex M3 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Programmable I/Os | 70 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.4 V |
| On-Chip ADC | 8-chx12-bit |
| MSL Level | 3 |
| Program Memory Size | 512 KB |
| Watchdog | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 14.1 x 14.1 x 1.45 mm |
| Lead Finish | Tin |
| RAM Size | 64 KB |
| Interface Type | CAN/Ethernet/I2C/I2S/SPI/SSP/UART/USB |
| Maximum Expanded Memory Size | 1 Gigabytes |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 100LQFP |
| Replacement Part Number | PART-LPC1768FBD100,551 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 32-bit SAM D20J ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ATSAMD20J18A-AUT.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC11Axx ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 3.3V 20-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for LPC11A04UK,118.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit SAM D20G ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 48-Pin QFN Tray Download PDF datasheet for ATSAMD20G16A-MU.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F101RBT6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K22F ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK22FX512VLQ12.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1100 ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC1114FBD48 303,151.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Low Power STM32L 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 192kB Flash 64-Pin UFBGA BOR Disabled Tray Download PDF datasheet for STM32L072RZI6D.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL02 ARM Cortex M0+ RISC 16KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for MKL02Z16VFM4.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1700 ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC1766FBD100,551.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for TM4C1233H6PZI7R.pdf |