| Part Number | LPC2378FBD144,551 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 751770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit 32-bit LPC2000 ARM7TDMI-S RISC 512KB Flash 3.3V 144-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC2378FBD144,551 |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC2378FBD144,551 |
|---|---|
| Maximum Speed | 72 MHz |
| Watchdog | 1 |
| Rad Hard | No |
| Data Bus Width | 16|32 Bit |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| MSL Level | 2 |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Device Core | ARM7TDMI-S |
| RAM Size | 58 KB |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Maximum Expanded Memory Size | 4 GB |
| Number of Timers | 4 |
| Number of Programmable I/Os | 104 |
| Program Memory Size | 512 KB |
| Program Memory Type | Flash |
| Pin Count | 144 |
| Product Dimensions | 20.1 x 20.1 x 1.45 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Special Features | CAN Controller |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Interface Type | CAN/Ethernet/I2C/I2S/ISP/SPI/UART/USB |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Supplier Package | LQFP |
| Package | 144LQFP |
| Replacement Part Number | PART-LPC2378FBD144,551 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Silicon Labs | MCU 32-Bit EFM32 ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 112-Pin BGA Download PDF datasheet for EFM32LG890F256G-E-BGA112.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F303VCT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC ARM Cortex M4 ARM Cortex M0 RISC ROMLess 3.3V 256-Pin LBGA Tray Download PDF datasheet for LPC43S70FET256E.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 512kB Flash 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F446ZET6.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Tube Download PDF datasheet for TM4C123GH6PMI.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K20 ARM Cortex M4 RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK20DX128VLH5.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL16 ARM Cortex M0+ RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 48-Pin QFN Tray Download PDF datasheet for MKL16Z128VFT4.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit SAM D20E ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for ATSAMD20E18A-MU.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM D21 ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 3.3V 64-Pin TQFP Download PDF datasheet for ATSAMD21J18A-AU.pdf |
|
Infineon | MCU 32-Bit XMC1000 ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 3.3V 5V 38-Pin TSSOP Download PDF datasheet for XMC1302-T038X0032 AB.pdf |