| Part Number | LPC3141FET180,551 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 711670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit LPC3100 ARM926EJ-S RISC ROMLess 1.2V 180-Pin TFBGA Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC3141FET180,551 |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC3141FET180,551 |
|---|---|
| RAM Size | 192 KB |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.1 V |
| Product Dimensions | 12 x 12 x 0.71 mm |
| Device Core | ARM926EJ-S |
| Interface Type | I2C/I2S/SPI/UART/USB |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Max Processing Temp | 260 |
| Program Memory Type | ROMLess |
| Supplier Package | TFBGA |
| Watchdog | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| MSL Level | 3 |
| Mounting | Surface Mount |
| On-Chip ADC | 4-chx10-bit |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Maximum Speed | 270 MHz |
| Screening Level | Industrial |
| Pin Count | 180 |
| Number of Timers | 4 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.3 V |
| Package | 180TFBGA |
| Replacement Part Number | PART-LPC3141FET180,551 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | ARM-based 32-bit 20 pin 32 Kbyte of Flash TSSOP \u201340 to 85 \u00b0C T R Download PDF datasheet for STM32F070F6P6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K20 ARM Cortex M4 RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK20DX128VLH5.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC11U6x ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC11U66JBD48E.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KEA128 ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S9KEAZ64ACLH.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC4300 ARM Cortex M4 RISC ROMLess 2.5V 3.3V 256-Pin LBGA Tray Download PDF datasheet for LPC4330FET256,551.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM D10 ARM Cortex M0+ RISC 16KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 24-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for ATSAMD10D14A-MUT.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit Kinetis E ARM Cortex M0+ RISC 8KB Flash 3.3V 5V 24-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for S9KEAZN8AMFKR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC18 ARM Cortex M3 RISC 1MB Flash 3.3V 256-Pin LBGA Tray Download PDF datasheet for LPC18S57JET256E.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KEA128 ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S9KEAZ64AMLH.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Low Power STM32L 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 128kB Flash 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L072RBT6.pdf |