| Part Number | LPC43S70FET256E |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 431960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit LPC ARM Cortex M4 ARM Cortex M0 RISC ROMLess 3.3V 256-Pin LBGA Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC43S70FET256E |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC43S70FET256E |
|---|---|
| Device Core | ARM Cortex M4|ARM Cortex M0 |
| Number of Programmable I/Os | 164 |
| Number of Timers | 4 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.2 V |
| Screening Level | Industrial |
| On-Chip ADC | 6-chx12-bit |
| Product Dimensions | 17 x 17 x 1.1(Max) |
| RAM Size | 282 KB |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Watchdog | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Display Driver | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| MSL Level | 3 |
| Supplier Package | LBGA |
| Pin Count | 256 |
| Maximum Speed | 204 MHz |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| On-Chip DAC | 1-chx10-bit |
| Special Features | LCD Controller |
| Max Processing Temp | 260 |
| Program Memory Type | ROMLess |
| Interface Type | Ethernet/I2C/I2S/SPI/UART/USART/USB |
| Package | 256LBGA |
| Replacement Part Number | PART-LPC43S70FET256E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin UFQFPN T R Download PDF datasheet for STM32F103CBU6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K20 ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 121-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK20DX256VMC10.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM D21 ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 3.3V 48-Pin TQFP Download PDF datasheet for ATSAMD21G18A-AU.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F303RCT7.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit SAM D20G ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 48-Pin QFN Tray Download PDF datasheet for ATSAMD20G18A-MU.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 1MB Flash 176-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F427IGT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K10 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK10DN512VMD10.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 32kB Flash 32-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32L031K6T6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4F RISC 1024KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F405VGT6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K64 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK64FX512VLQ12.pdf |