| Part Number | LPC54102J256BD64QL,151 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 820530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit LPC54100 ARM Cortex M4F|ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC54102J256BD64QL,151 |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC54102J256BD64QL,151 |
|---|---|
| Number of Programmable I/Os | 50 |
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | LQFP |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.62 V |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Finish | Pure Tin |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1.4 |
| RAM Size | 104 KB |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Timers | 5 |
| Interface Type | I2C/SPI/USART |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Watchdog | 1 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| MSL Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Speed | 100 MHz |
| On-Chip ADC | 12-chx12-bit |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Pin Count | 64 |
| Program Memory Size | 256 KB |
| Device Core | ARM Cortex M4F|ARM Cortex M0+ |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 64LQFP |
| Replacement Part Number | PART-LPC54102J256BD64QL,151 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F101R8T6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 768byte Flash 2.5V 3.3V 144-Pin LF-BGA T R Download PDF datasheet for STM32F103ZFH6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KM ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 44-Pin MAPLGA Tray Download PDF datasheet for MKM14Z64CHH5.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NANO100 ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for NANO100SD3BN.pdf |
|
Infineon | SP001011868 VR12.5 DIGITAL MULTIPHASE C - |
|
NXP | MCU 32-Bit KM ARM Cortex M0+ v6-M 128KB Flash 44-Pin LGA Download PDF datasheet for MKM14Z128CHH5.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit AT91 ARM7TDMI RISC 64KB Flash 1.8V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for AT91SAM7S64C-AU.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 32-Bit EFM32 ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for EFM32LG232F256G-E-QFP64R.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KE02 ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKE02Z64VLH4.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K10 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MK10DN512ZVLL10R.pdf |