| Part Number | LPC54102J512UK49Z |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 631310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit LPC5410x ARM Cortex M4F ARM Cortex M0+ RISC 512KB Flash 3.3V 49-Pin WLCSP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC54102J512UK49Z |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC54102J512UK49Z |
|---|---|
| Program Memory Size | 512 KB |
| Program Memory Type | Flash |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.62 V |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Number of Programmable I/Os | 39 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| RAM Size | 104 KB |
| Watchdog | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Product Dimensions | 3.29 x 3.29 x 0.34 |
| Rad Hard | No |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Maximum Speed | 100 MHz |
| On-Chip ADC | 12-chx12-bit |
| Device Core | ARM Cortex M4F|ARM Cortex M0+ |
| Interface Type | I2C/SPI/USART |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Timers | 5 |
| Pin Count | 49 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| MSL Level | 3 |
| Supplier Package | WLCSP |
| Package | 49WLCSP |
| Replacement Part Number | PART-LPC54102J512UK49Z |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NuMicro ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for M058SLAN.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K22F ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for MK22FN512VLH12.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Tube Download PDF datasheet for TM4C123AH6PMI.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit SAMA5D3 ARM Cortex A5 RISC 160KB ROM 1.2V 324-Pin LF-BGA T R Download PDF datasheet for ATSAMA5D36A-CUR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin UFQFPN T R Download PDF datasheet for STM32F301K8U6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 1MB Flash 208-pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F429BGT6.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit AT91 ARM926EJ-S RISC 64KB ROM 1V 217-Pin BGA Download PDF datasheet for AT91SAM9G25-CU.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F030C8T6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL03 ARM Cortex M0+ RISC 8KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 16-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for MKL03Z8VFG4.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM L21E ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 3.3V 32-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ATSAML21E18B-AUT.pdf |