| Part Number | LPC812M101JDH16FP |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 371580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit LPC800 ARM Cortex M0+ RISC 16KB Flash 3.3V 16-Pin TSSOP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC812M101JDH16FP |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC812M101JDH16FP |
|---|---|
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Program Memory Type | Flash |
| Maximum Speed | 30 MHz |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Timers | 4 |
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 0.95(Max) |
| Data Bus Width | 32 Bits |
| Watchdog | 1 |
| Analog Comparators | 1 |
| Rad Hard | No |
| Interface Type | I2C/SPI/USART |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Program Memory Size | 16 KB |
| Device Core | ARM Cortex M0+ |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Programmable I/Os | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Data Memory Size | |
| Display Driver | |
| On-Chip DAC | |
| LCD Segments | |
| Maximum Expanded Memory Size | |
| RAM Size | 4 KB |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-LPC812M101JDH16FP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit MINI52 ARM Cortex M0 RISC 8KB Flash 3.3V 5V 33-Pin QFN Download PDF datasheet for MINI52TAN.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K10 ARM Cortex M4 RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK10DX128VLH7.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K21 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK21DN512AVLK5.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit M058 ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for M058LDN.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 1MB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 72-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for STM32L476JGY6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit KL25 ARM Cortex M0+ RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for MKL25Z128VFM4.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M0 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F091VCT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KV31F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKV31F256VLL12.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KV30F ARM Cortex M4 RISC 128KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKV30F128VLH10.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 49-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for STM32F401CCY6TT.pdf |