| Part Number | LPC812M101JTB16X |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 780470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit LPC800 ARM Cortex M0+ RISC 16KB Flash 3.3V 16-Pin XSON T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC812M101JTB16X |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC812M101JTB16X |
|---|---|
| Watchdog | 1 |
| Analog Comparators | 1 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Program Memory Size | 16 KB |
| Interface Type | I2C/SPI/USART |
| Number of Timers | 3 |
| Device Core | ARM Cortex M0+ |
| Pin Count | 16 |
| Number of Programmable I/Os | 14 |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Memory Size | |
| Display Driver | |
| On-Chip DAC | |
| LCD Segments | |
| Maximum Expanded Memory Size | |
| RAM Size | 4 KB |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Product Dimensions | 2.5 x 3.2 x 0.45 |
| Data Bus Width | 32 Bits |
| Maximum Speed | 30 MHz |
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | XSON |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Package | 16XSON |
| Replacement Part Number | PART-LPC812M101JTB16X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 32-bit K10 ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK10DX256VLQ10.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC408x ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC4088FBD144,551.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC11U6x ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC11U68JBD48E.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F105VCT6.pdf |
|
Infineon | MCU 32-Bit XMC4000 ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.3V 3.3V 100-Pin LQFP EP Tray Download PDF datasheet for XMC4300F100K256AAXQMA1.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM L21E ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 3.3V 32-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ATSAML21E18B-AUT.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M0 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F070RBT6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex-M4 RISC 128kB Flash 32-Pin QFN ECOPACK2 Tray Download PDF datasheet for STM32L431KBU3.pdf |
|
Infineon | MCU 32-Bit XMC1000 ARM Cortex M0 RISC 8KB Flash 3.3V 5V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for XMC1100Q024F0008ABXUMA1.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F401VCT6.pdf |