| Part Number | MC33879TEKR2 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 544110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch Hi Side Lo Side 0.6A 32-Pin SOIC W T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC33879TEKR2 |
| Datasheet download |
| Part Number | MC33879TEKR2 |
|---|---|
| Maximum Power Dissipation | 1700 |
| Minimum Output Current | 0.6 A |
| Interface Type | Serial |
| Number of Outputs | 8 |
| Type | High Side|Low Side |
| Product Dimensions | 11.1 x 7.6 x 2.35 mm |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Voltage | -0.3 to 7 |
| Pin Count | 32 |
| Supplier Package | SOIC W |
| Package | 32SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-MC33879TEKR2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Power Switch Hi Side 1A 5-Pin(4+Tab) SMD-220 Download PDF datasheet for IPS5451S.pdf |
|
Power Integrations | LED DRVR 6-Pin ESIP-7C Download PDF datasheet for LNK407EG.pdf |
|
Power Integrations | Off-Line Switcher IC, 8.5 W (85-265 VAC) 11 W (230 VAC) - |
|
Microchip | 500MA HIGH-SIDE, POWER DISTRIBUTION SWITCH Download PDF datasheet for MIC2033-12BYM6-T5.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch 0.04A 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for TPS22941DCKR.pdf |
|
Power Integrations | CV CC Switcher 7-Pin SOIC-C T R Download PDF datasheet for LNK603DG-TL.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 1.4A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Download PDF datasheet for BTS4142N.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch 8-Pin MSOP PowerPAD T R Download PDF datasheet for TPS22958NDGNR.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 3A 8-Pin DSO EP Download PDF datasheet for BTS50901EJAXUMA1.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 0.2A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for FPF2100.pdf |