| Part Number | MC56F8037VLHR |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 507430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MC56F80xx CISC 64KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC56F8037VLHR |
| Datasheet download |
| Part Number | MC56F8037VLHR |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Program Memory Size | 64 KB |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Number of Programmable I/Os | 53 |
| On-Chip ADC | 2(8-chx12-bit) |
| Number of Timers | 5 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Pin Count | 64 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| MSL Level | 3 |
| Analog Comparators | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Interface Type | CAN/I2C/SCI/SPI |
| Watchdog | 1 |
| Supplier Package | LQFP |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1.45 mm |
| RAM Size | 8 KB |
| On-Chip DAC | 2-chx12-bit |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Program Memory Type | Flash |
| Special Features | CAN Controller |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Speed | 32 MHz |
| Package | 64LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MC56F8037VLHR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 2KB Flash 2.5V 3.3V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430G2211IPW14R.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 24KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR Download PDF datasheet for MSP430F5509IZQE.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 92KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F47167IPZR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 512KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F6659IPZR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 40-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F5171IRSBR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430FE4272IPMR.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit R8C 2A R8C CISC 64KB Flash 3V 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for R5F212A8SNFA#V2.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 113-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR Download PDF datasheet for MSP430F5438AIZQWT.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit PIC24 PIC RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for PIC24FJ256GB106-I PT.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F1121AIRGER.pdf |