| Part Number | MC56F8157VPYE |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 452890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MC56F81xx CISC 256KB Flash 3.3V 160-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC56F8157VPYE |
| Datasheet download |
| Part Number | MC56F8157VPYE |
|---|---|
| Program Memory Size | 256 KB |
| Watchdog | 1 |
| Interface Type | SCI/SPI |
| Supplier Package | LQFP |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Program Memory Type | Flash |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Programmable I/Os | 76 |
| Product Dimensions | 24 x 24 x 1.4 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 160 |
| Screening Level | Industrial |
| On-Chip ADC | 4(4-chx12-bit) |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Timers | 2 |
| Maximum Speed | 40 MHz |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| MSL Level | 3 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Package | 160LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MC56F8157VPYE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | 128K FLASH AUTO MARLIN2 Download PDF datasheet for S9S12DG12F1MPVE.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 1KB Flash 2.5V 3.3V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F2003TRSAR.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S12 CISC 96KB Flash 5V 64-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S9S12P96J0VLH.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F2121IRGER.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 128-Pin LQFP Download PDF datasheet for MSP430F67771AIPEU.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit dSPIC33 dsPIC RISC 64KB Flash 3.3V 44-Pin QFN EP Tube Download PDF datasheet for DSPIC33EP64GP504-I ML.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit 32-bit H8S CISC 256KB Flash 5V 112-Pin LF-BGA Download PDF datasheet for DF2238RBR13V.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 2KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MSP430F2112IPW.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430G2433IRHB32T.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430G2353IRHB32T.pdf |