| Part Number | MC68711E20CFNE2 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 797090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit HC11 CISC 20KB EPROM 5V 52-Pin PLCC Rail |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC68711E20CFNE2 |
| Datasheet download |
| Part Number | MC68711E20CFNE2 |
|---|---|
| Maximum Expanded Memory Size | 64 KB |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 19.2 x 19.2 x 3.69 mm |
| On-Chip ADC | 8-chx8-bit |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Program Memory Type | EPROM |
| MSL Level | 3 |
| Supplier Package | PLCC |
| Pin Count | 52 |
| Number of Programmable I/Os | 16 |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| Interface Type | SCI/SPI |
| Watchdog | 1 |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Program Memory Size | 20 KB |
| Number of Timers | 8 |
| RAM Size | 768 byte |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Max Processing Temp | 250 |
| Maximum Power Dissipation | 195 mW |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Speed | 2 MHz |
| Package | 52PLCC |
| Replacement Part Number | PART-MC68711E20CFNE2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 8-bit 16-bit XMEGA AVR RISC 128KB Flash 1.8V 2.7V 3.3V 100-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ATXMEGA128A1-AUR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit AT89 8051 CISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 5V 44-Pin PLCC Stick Download PDF datasheet for AT89LP51RD2-20JU.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 8-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for MC9S08QG4CPAE.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATtiny AVR RISC 4KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 5V 20-Pin VQFN EP Tray Download PDF datasheet for ATTINY441-MMH.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for PIC18F27J53T-I SS.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 14KB Flash 3.3V 5V 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for PIC16F1454-I SL.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit ATmega AVR RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 5V 32-Pin MLF EP Download PDF datasheet for ATMEGA168V-10MU.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit S08 CISC 60KB Flash 3.3V 5V 44-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S08PA60AVLD.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit S08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP Tray Download PDF datasheet for MC9S08PA8AVTG.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC12 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin DFN EP Tube Download PDF datasheet for PIC12F1822-E MF.pdf |