| Part Number | MC68HC11E1CFNE2-XYZ |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 544530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-Bit HC11 CISC ROMLess 3.3V 5V 52-Pin PLCC Rail |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC68HC11E1CFNE2-XYZ |
| Datasheet download |
| Part Number | MC68HC11E1CFNE2-XYZ |
|---|---|
| Maximum Speed | 2 MHz |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 3 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Interface Type | SCI/SPI |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| RAM Size | 512 byte |
| Number of Timers | 8 |
| Program Memory Type | ROMLess |
| On-Chip ADC | 8-chx8-bit |
| Product Dimensions | 19.2 x 19.2 x 3.69 mm |
| Maximum Expanded Memory Size | 64 KB |
| Number of Programmable I/Os | 38 |
| Maximum Power Dissipation | 195 mW |
| Watchdog | 1 |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Supplier Package | PLCC |
| Pin Count | 52 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 52PLCC |
| Replacement Part Number | PART-MC68HC11E1CFNE2-XYZ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Silicon Labs | 16KB 768B RAM, 10B ADC, 10B DAC, QFN20 Download PDF datasheet for C8051F336-ZM.pdf |
|
Infineon | INFPX7510EDSG-R2-CS12781-A SP001279794 - |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 16KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S08MP16VLC.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 2.5V 3.3V 5V 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for PIC16F1933-I SS.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit S08 CISC 60KB Flash 3.3V 5V 44-Pin LQFP Download PDF datasheet for MC9S08PT60VLD.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC12 PIC RISC 1.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for PIC12F510T-I SN073.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 44-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for PIC18F45J11-I PT.pdf |
|
Maxim Integrated | MCU 8-bit DS80 8051 CISC ROMLess 5V 44-Pin TQFP Download PDF datasheet for DS80C320-ECG+.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 2KB Flash 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for S9S08QD2J1MSCR.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 4KB Flash 3.3V 5V 20-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC9S08SH4CTJ.pdf |