| Part Number | MC68LC302AF20VCT |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 560620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU M68000 RISC 16-Bit HCMOS 20MHz 100-Pin LQFP Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC68LC302AF20VCT |
| Datasheet download |
| Part Number | MC68LC302AF20VCT |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Device Core | ColdFire |
| Pin Count | 100 |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 14 x 14 x 1.5 mm |
| Supplier Package | LQFP |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Fabrication Technology | HCMOS |
| MSL Level | 3 |
| Package | 100LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MC68LC302AF20VCT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.13um 400MHz 1.8V 2.5V 3.3V 672-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8347CZUAGDB.pdf |
|
NXP | I.MX 6 SERIES 32-BIT MPU, ARM CORTEX-A9 - |
|
NXP | MPU i.MX RISC 32-Bit 825MHz 1.8V 2.8V 3.3V 624-Pin FCPBGA T R Download PDF datasheet for MCIMX6D6AVT08ADR.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 275000 Cells 28nm Technology 1V 676-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for XC7Z035-L2FBG676I.pdf |
|
NXP | MPU MC8xxx RISC 32-Bit CMOS 1GHz 1.05V 1.8V 2.5V 3.3V 1023-Pin C-BGA Each Download PDF datasheet for MC8640DTHX1000HE.pdf |
|
NXP | MPU MPC85xx RISC 32-Bit 1333MHz 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V 783-Pin FC-BGA Download PDF datasheet for MPC8569VJAUNLB.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 64-Bit 0.25um 333MHz 3.3V 352-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8245TVV333D.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 64Bit 1200MHz 2.5V 780-Pin FC-BGA Box Download PDF datasheet for T2081NSN8MQB.pdf |
|
Intel | Processor Atom 64-Bit 1910MHz 1170-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for FH8065301487717S R1X6.pdf |
|
NXP | I.MX53 32-BIT MPU, ARM CORTEX-A8 CORE, 8 Download PDF datasheet for MCIMX537CVV8C2.pdf |