| Part Number | MC7448HX1267ND |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 875890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MPC74xx RISC 64-Bit 90nm 1.267GHz 360-Pin FCCBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC7448HX1267ND |
| Datasheet download |
| Part Number | MC7448HX1267ND |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 1.05 V |
| Pin Count | 360 |
| Maximum Speed | 1267 MHz |
| Data Bus Width | 64 Bit |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Supplier Package | FCCBGA |
| Device Core | PowerPC |
| Product Dimensions | 25 x 25 x 1.8 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Fabrication Technology | 90nm |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Operating Temperature | 0 to 105 °C |
| Package | 360FCCBGA |
| Replacement Part Number | PART-MC7448HX1267ND |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.25um 266MHz 3.3V 480-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8260AVVMHBB.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 64Bit 1800MHz 2.5V 896-Pin FCBGA Box Download PDF datasheet for T2080NSN8TTB.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.32um 50MHz 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC860SRCVR50D4.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.09um 400MHz 1V 1.8V 2.5V 3.3V 516-Pin TEBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8313VRAGDC.pdf |
|
Texas Instruments | MPU Sitara RISC 32-Bit 300MHz 1.8V 3.3V 298-Pin NFBGA T R Download PDF datasheet for AM3352BZCE30R.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ T RISC 64-Bit 0.028um 1400MHz 780-Pin FC-BGA Box Download PDF datasheet for T1040NSN7PQB.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ T RISC 64-Bit 0.028um 1400MHz 780-Pin FC-BGA Box Download PDF datasheet for T1042NSN7MQB.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.09um 400MHz 1.8V 3.3V 489-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8309CVMAGDCA.pdf |
|
Texas Instruments | MPU AM18x RISC 32-Bit 456MHz 1.8V 3.3V 361-Pin NFBGA Download PDF datasheet for AM1808EZCED4.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.13um 266MHz 3.3V 516-Pin TEPBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8247CVRMIBA.pdf |