| Part Number | MC908JL3ECDWE |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 204190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit HC08 CISC 4KB Flash 3.3V 5V 28-Pin SOIC W Rail |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC908JL3ECDWE |
| Datasheet download |
| Part Number | MC908JL3ECDWE |
|---|---|
| Pin Count | 28 |
| Program Memory Type | Flash |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Maximum Speed | 8 MHz |
| Product Dimensions | 18.05 x 7.6 x 2.36 mm |
| Program Memory Size | 4 KB |
| RAM Size | 128 byte |
| Lead Finish | Matte Tin |
| On-Chip ADC | 12-chx8-bit |
| Maximum Expanded Memory Size | 64 KB |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Number of Programmable I/Os | 23 |
| Supplier Package | SOIC W |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 3 |
| Number of Timers | 2 |
| Package | 28SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-MC908JL3ECDWE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | 4-Bit 8-Bit MCU Download PDF datasheet for ATXMEGA64A3-MHR.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-Bit EFM8 8051 RISC 4KB Flash 2.4V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for EFM8SB10F4G-A-QFN20R.pdf |
|
NXP | 60K FLASH, 4K RAM, EEPRO Download PDF datasheet for MC9S08DZ60ACLH.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 14KB Flash 3.3V 5V 16-Pin QFN EP Tube Download PDF datasheet for PIC16F1454-I ML.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC18 PIC RISC 32KB Flash 5V 44-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for PIC18F4550-I PT.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit RS08 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 5V 20-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for MC9RS08KA8CPJ.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 14-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for PIC16F684-I SL.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit AT80 80C51 CISC ROMLess 3.3V 5V 40-Pin PDIP Stick Download PDF datasheet for AT80C51RD2-3CSUM.pdf |
|
Infineon | INFPX7510EDSG-R2-CS939501 SP001590176 DI - |
|
Silicon Labs | MCU 8-Bit C8051F31x 8051 CISC 16KB Flash 3.3V 28-Pin QFN EP Download PDF datasheet for C8051F311-GM.pdf |